Snad ještě nikdy nebyla rakouská metropole během prvního adventního víkendu tak prosluněná a tak poloprázdná… My jsme se však jako jedni z mála nenechali odradit hrozbou teroristického útoku, a tak jsme poprvé v tento předvánoční čas procházeli ulicemi Vídně normálním tempem, aniž by do nás někdo strkal nebo nám hrozilo ušlapání.

 
Za krásného, i když trochu větrného dne jsme nejdříve navštívili Kunsthistorisches Museum a Naturhistorisches Museum. Kdo nepropadl kráse obrazů starých mistrů, zaskočil raději obdivovat kostru dinosaura, interaktivní expozici planetária nebo si prohlédnout animaci vlastního obličeje, jak by vypadal v pravěku. A kdo byl zmožen brzkým vstáváním, mohl také v teple chvíli relaxovat…
 
Po prohlídce muzeí jsme se vydali na procházku centrem města kolem císařské rezidence Hofburg se světoznámou jízdárnou. Putování po bývalém hlavním městě Rakousko-Uherska jsme ukončili na náměstí v centru Vídně u katedrály sv. Štěpána. Večer se vyzdobené ulice rozsvítily a proud lidí nás s sebou unášel, až nás dovedl na vánoční trhy před vídeňskou radnicí. Před „rathausem“ jsme načerpali trochu okouzlující atmosféry této tradiční vídeňské akce, k čemuž nám malinko dopomohly hrníčky ve tvaru srdce s horkým vánočním punčem – pochopitelně ve verzi „für Kinder“… Příští rok opět auf Wiedersehen in Wien!
 
Mgr. Hana Geržová
2015_Vídeň_01 2015_Vídeň_02 2015_Vídeň_03 2015_Vídeň_05