Logo Společně tvoříme JIH

Fotosoutěž 2019 – Moje rodné město

Vernisáž

Ve čtvrtek 28. 11. 2019 proběhla v DK Akord v Ostravě-Zábřehu vernisáž, na které byli oceněni nejlepší fotografové letošního ročníku naší fotosoutěže. Vernisáže se zúčastnila celá řada významných hostů, například slovenský populární herec a moderátor Maroš Kramár, významný slovenský fotograf Peter Konečný, bývalý starosta městského obvodu Ostrava-Jih Mgr. Karel Sibinský, členka zastupitelstva městského obvodu Ostrava-Jih Mgr. Hana Štanglerová, předseda ASK ČR Mgr. Zbyněk Šolc a místostarostka městského obvodu Ostrava-Jih Ing. Hana Tichánková.

Záštitu nad fotosoutěží a vernisáží převzal hejtman Moravskoslezského kraje prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc., dále starosta městského obvodu Ostrava-Jih Bc. Martin Bednář a zastupitelka Krajského úřadu Moravskoslezského kraje Ing. Lenka Fojtíková. Fotosoutěž pořadatelsky zajišťovala Asociace středoškolských klubů ČR, a to za finanční podpory Úřadu městského obvodu Ostrava-Jih, Asociace středoškolských klubů ČR z.s., stavební firmy SDS komplexní stavby s.r.o., firmy Deichmann s.r.o. a paní Ing. Lenky Fojtíkové. Soutěžní fotografie budou vystaveny v KD Akord do 15. ledna 2020.

Podívejte se na krátké video z vernisáže na webu ČT.

Rozhovor s fotografem Peterem Konečným

Jaký používáte fotoaparát?
Momentálně mám nový fotoaparát CANON EOS 5D Mark III. Ale hodně fotím i mobilem, dokonce i vystavuji fotografie, které jsou foceny mobilním telefonem.
Od kolika let se věnujete focení?
Ne dlouho. Začal jsem sice fotit v období, kdy se používal analog a ještě nebyly digitální fotoaparáty, ale na digitál fotím asi 10 let. Ne dlouho…
Fotil jste prezidentskou kampaň, co přesně to obnáší?
Nebylo to nic speciálního. Asi dvakrát jsme fotili ve studiu fotografie na billboardy, jinak jsme dělali většinou nějaké náladové snímky v různém prostředí. Já vždy dostal zadání, co bychom chtěli sdělit, případně jsem dostal ukázku z nějaké jiné, třeba zahraniční kampaně. Obvykle to bylo nějakých dvacet snímků, které mi měly, dejme tomu, přiblížit atmosféru, které chceme dosáhnout. Navíc Zuzana je krásná, takže se s ní fotilo velmi dobře.
Máte nějaký vtipný zážitek z focení?
Jeden bych měl ze dne, kdy vznikly ty nejlepší fotografie Zuzany. Jel jsem fotit na motorce a cestou jsem neuvěřitelně zmokl. Fotili jsme tehdy na lodi, která byla celá ze železa, a já přijel totálně promočený. Boty, všechno, úplný bazén… (smích). Bylo léto, najednou déšť přestal a začalo šíleně pálit slunce. Já měl tehdy z toho focení úplně spálené nohy, protože na té ocelové podlaze to byla úplná katastrofa. Ale byly z toho nejhezčí fotky Zuzany, ty, které teď vystavuji.
Ví se o vás, že jste hudebník, hrajete ještě s kapelami „Stará jedáleň“ a „Také oné“?
Ty kapely už hrají méně. Jinak, kdysi jsme účinkovali hodně tady v Ostravě v Parníku. Teď ale hraju spíš jazz, účinkuji v jazzovém orchestru a hraji víc na kontrabas. Ty jazzové kapely fungují tak, že lidi v nich cirkulují, hodně se střídají a není to tak nějak uzavřené.
Ještě k předchozí otázce, vybavujete si, jak vznikly názvy těchto kapel?
„Stará jedáleň“ vznikla vlastně kdysi na pionýrském táboře, kde jsme dělali vedoucí. A v tom táboře byly dvě jídelny, stará a nová, a my vedoucí jsme pak večer chodili do té staré jídelny, kde se žúrovalo (žúr, žúrka = slovensky mejdan, pařba). No a jednou jsem klukům z kapely řekl, že „Stará jedáleň“ je dobrý název pro kapelu.
Druhá kapela vznikla vlastně tak trochu v Čechách, kam jsme jezdívali na jazzové dílny. Když jsme se pak jednou vraceli z takové dílny, založili jsme „Také oné“ anebo také Take one (z angličtiny), ale mnohem víc se používal ten slovenský název (oné = ve slovenštině něco neurčitého, těžce popsatelného). Existuje známá jazzová kapela Take Six nebo je velice známá skladba Take Five od Dave Brubecka – právě tady jsme se inspirovali a pojmenovali se takto, protože se nám líbilo, že se to dá číst i jako „také oné“.
Co je vašemu srdci bližší focení, nebo hudba?
To je hodně těžká otázka. V hudbě už nemám takové ambice, že bych chtěl dosáhnout Severního pólu (smích). Ve fotografování už možná také ne, ale myslím, že v této oblasti jsem přece jenom výš, co se týče nějaké kvalitativní úrovně. Hudba už je spíš koníčkem, zábavou. Ale nemohu říct, že bych se víc věnoval focení. Například, v této chvíli jsem měl mít koncert s orchestrem, takže kdybych nebyl dnes tady, určitě jsem tam. Mám to štěstí, že to můžu střídat, ale neumím si vybrat, co je pro mě víc.
Fotíte raději v ateliéru, nebo v přírodě?
Mám svůj vlastní, úplně nový ateliér, takže se jím teď hodně bavím, ale raději asi fotím s přirozeným světlem.
Jakému projektu byste se chtěl nejraději věnovat?
Profesionální fotografii ve smyslu kampaní pro zákazníky beru víceméně jako práci. Nemám v tomto směru nějaké velké cíle, kterých bych chtěl dosáhnout, sám se totiž cítím být především portrétistou. Spíš než na profesionální fotografii se orientuji na tu uměleckou. A i když je momentálně vidět víc ta první, věnuji se v současnosti asi třem nebo čtyřem jiným projektům z té druhé oblasti. Prostě to tak střídám, jednou se věnuji tomu, podruhé zase tomu.
Můžete nám prozradit něco o svých nových projektech?
Určitě. Pracuji teď na sérii aktů, kterou fotím takovým zvláštním způsobem přes podsvícené plátno. Dále připravujeme čtyři výstavy fotografií pořízených právě mobilním telefonem. Také mám otevřený projekt s názvem „Slováci“, ve kterém fotím lidi narozené na Slovensku, jejichž rodiči jsou například Vietnamci, Číňané nebo černoši. Je to vlastně takový sociální projekt, ve kterém se snažím zobrazit lidi, kteří se na Slovensku narodili, slovenština je jejich rodnou řečí, takže se i přes svůj původ už cítí být Slováky.
Věnuji se ještě fotografii typu Helmut Newton (fotograf, jenž se proslavil erotickými fotografiemi balancujícími na hraně provokace a precizní kompozice). Mám pocit, že každý fotograf by měl mít jistou rozeznatelnost, nezaměnitelný styl. Mně se třeba hodně líbí fotky z období 70. let, jehož představitelem byl právě Helmut Newton. Hodně se tehdy pracovalo s brilantní bílou a brilantní černou, a to mě fascinuje, takže se ve své studiové práci snažím k tomuto stylu přiblížit.

Děkujeme za rozhovor.
Tereza Neoralová a Jan Drastík

Rozhovor přeložila Ing. Andrea Ondrušová

Rozhovor s Marošem Kramárem

Dobrý den, pane Kramáre, dnes jste tu trochu inkognito?
Trošku. Máme tu dnes představení, zrovna v této budově. Hrál jsem tady už mnohokrát a chodím sem velmi rád hrát, protože v Ostravě je velmi dobré publikum. Vždy zde máme úžasnou odezvu. A dokonce mám bytové divadlo v Bratislavě a z Ostravy tam jezdí hrozně moc diváků. Vždycky jsem překvapený a ptám se: „Vy jste taky z Ostravy?“ A oni že ano, protože už nám v Ostravě doporučili tohle divadlo, tak jsme taky přijeli. Skoro na každém představení je někdo z Ostravy. U mě ve staromládeneckém bytě. Je to představení tak pro 30 lidí. A potom tady v Ostravě ještě znám Stodolní. Ale to asi všichni, kdo prošli Ostravou. (smích)
Dále jsme se chtěli zeptat, zda jste si to už u paní prezidentky „vyžehlil“?
Slyšel jsem, že se to pouští i tady v Čechách. Dokonce, že na Hradě to pouštějí pravidelně, aby se tam poučili. Nicméně máme úžasnou prezidentku, která má nadhled, je velmi příjemná, velmi rozumná a my jsme na ni hrdí. Tedy alespoň já a moji přátelé. I na Slovensku se najdou takoví, kteří ji nemají rádi, ale to je asi všude na celém světě. Nikdo není dokonalý a nikdo nemůže být oblíbený mezi všemi. Ale vy to tady máte taky všelijaké. Ale volíte si ho sami. (smích)
Známe vás všichni jako moderátora pořadu Zázraky přírody. Ukazujete moc pěkné fotografie a samozřejmě nesmím zapomenout na sympatické moderátory.
Děkuji. Budu pozdravovat Vladimíra. On je starosta Říčan. Je to dobrý starosta, dokonce Říčany byly vyhlášeny za nejlepší místo k žití v ČR. Je hodný a velice chytrý a taky je v Zázracích přírody za toho chytrého, protože umí líp číst. On všechno čte.
Podělil byste se s námi o nějakou perličku z natáčení?
Ježíš, tam je perliček. Zázrak je už to, že točení probíhá celých 10 let. Já jsem podepsal smlouvu na jeden rok, na 6 dílů, s tím, že více toho nebude. No a ono se to tak chytlo, že zrovna vyjde 78. díl. Dokonce bude i silvestrovský. Už samotné natáčení je pro mě zázrakem. Je tam spousta historek, protože na začátku všechny pokusy dělal Vladimír, ale on už vše umí, tak to nebylo moc vtipné. Proto mě tam začali zvát taky a já jsem tam přes srandu. On Vladimír rád vyhrává, takže ho vždycky nechám vyhrát. Lidi si potom myslí, že je šikovnější, ale to ne, oni mě platí za to, abych ho nechal vyhrát. Teď samozřejmě lžu. (smích)
Je tam hodně hezkých historek. Třeba v jedné nás pouštěli z Ještědu ze skokanského můstku. Nevím, jestli jste tam někdy byli, ale je to hrozně vysoko, to si nedovedete představit. V zimě nás tam vytáhli, dali tam tu lávku, já jsem si na to sedl, posunul se pod ni a naskytl se mi pohled do šílené jámy. Byl to pro mě hrozný pohled, protože nemám rád výšky. Na záda mi dali takovou šňůru, která nás měla na konci zastavit. Mně tam dali jen takové tenké lano, trochu jsem protestoval: „Vy jste se zbláznili. Co když se to utrhne?“ A oni mi říkali: „Nebojte, to udrží 400 kg.“ Nato jsem se zeptal: „A zkoušel to už někdo?“ A oni mi řekli: „Ne, ještě ne, vy budete první, ale nemusíte se bát.“ Tak jim říkám, že se bojím, aby tam dali ještě nějaké jisticí lano. Nejdřív mě přemlouvali, abych jel s jedním, ale nakonec tam dali ještě jedno lano. Když jsem pak byl v podřepu a začali mě spouštět dolů, říkal jsem si, že to není tak strašné, to vydržím. Pak už mě bolely nohy, tak jsem na ně zakřičel, aby mě spouštěli rychleji. Protože když na to nejste zvyklí, bolí to. Tak to jelo, jelo, jelo a v polovině se to zastavilo. Ale já jsem nevěděl proč. Vedle byla lanovka a lidé se tam vozili nahoru a dolů. Jak jsem tam tak visel v podřepu, začal jsem řvát na štáb, protože mně už hořely nohy, nedalo se posadit ani postavit. Strašně to bolelo! Pořád jsem řval, proč mě nepouštějí dolů. A lidé z té lanovky na mě křičeli: „Ustřihni se a leť!“ (smích) Potom, když mě spustili dolů, ptal jsem se, co se stalo. A oni řekli: „To druhé lano, co jsme navázali, bylo krátké. Tak jsme ho museli prodloužit.“ (smích) Nechali mě tak 5 minut stát! Takže takové různé věci se nám stávají.

Děkujeme za rozhovor.
Tereza Neoralová a Jan Drastík

Rozhovor přeložila Adéla Krupová

Nejlepší fotografové nad 18 let

 1. Ilona Hromádková
 2. Barbora Protivová
 3. Libor Hromádka
 4. Věra Plutnarová
 5. Tereza Smajdorová
 6. Adam Šodek

Nejlepší fotografové do 18 let

 1. Anna Dospivová
 2. Eliška Bartková
 3. Lukáš David
 4. Vojtěch Kuchař
 5. Markéta Kubátová
 6. Zdena Mráziková

Cena starosty městského obvodu Ostrava-Jih: Alice Kornáková

Cena předsedy ASK ČR: Zuzana Vlodarská, Johana Robenková a Michal Caletka

Cena městského obvodu Ostrava-Jih: Klára Mlčáková, Vojtěch Halada, Kája Neuwirthová, Hana Černošková, Matyáš Dudek, Pavel Menzel a Matěj Doušek

Cena hejtmana Moravskoslezského kraje: Beáta Postlová, Kristýna Kosmová, Barbora Grossmannová, Markéta Pizlová, Tereza Konečná a Dominika Lednická

Cena městské části Brno – Královo Pole: Vojtěch Durda

Kategorie 18-

1. místo: Svět v kouli, Anna Dospivová
2. místo: Kaple sv. Rocha, Eliška Bartková
3. místo: Bolt Tower, Lukáš David

Kategorie 18+

1. místo: Ostrava, Ilona Hromádková
2. místo: Kašna na náměstí Vodňan, Barbora Protivová
3. místo: Katedrála Božského Spasitele Ostrava, Libor Hromádka

 

Vyhlášení

Naše škola a Asociace středoškolských klubů České republiky pořádají již desátý ročník fotosoutěže, která je tradičně určena všem milovníkům fotografování. Autoři nejlepších fotografií se mohou opět těšit na věcné ceny, které jim budou předány na listopadové vernisáži v Kulturním domě Akord v Ostravě-Zábřehu.

Své fotografie můžete vkládat od 1. září 2019 do fotogalerie na adrese foto.stav-ova.cz.

Pravidla soutěže

 1. Soutěžícím se může stát každá fyzická osoba, která fotografii pořídila nebo k ní má autorská práva a která splní níže uvedené podmínky účasti ve fotosoutěži.
 2. Účastí v soutěži účastník vyjadřuje svůj souhlas s podmínkami soutěže. Soutěžící uděluje organizátorovi souhlas se zpracováním zaslaných osobních údajů pro účely organizace fotosoutěže Příroda kolem nás, včetně jejich zveřejnění, a to vše v souladu se zákonem č.101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů.
 3. Souhlasí se zveřejněním svého jména v médiích a na internetových stránkách, to vše v souladu se zákonem č.101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů.
 4. Základní podmínkou účasti ve fotosoutěži je pravdivé vyplnění registračního formuláře na foto.stav-ova.cz. Poté prostřednictvím menu „Upload obrázku“ vloží soutěžící jednu až pět fotografií do on-line fotogalerie, a to v termínu od 1. 9. 2019 do 31. 10. 2019.
 5. Počet fotografií zaslaných jedním soutěžícím je omezen na 5 fotografií.
 6. Autory vybraných fotografií odmění pořadatel soutěže cenami. Na ceny není právní nárok.
 7. Požadavky na soutěžní fotografie jsou následující: fotografie musí být ve formátu JPG nebo PNG. Do fotosoutěže můžete posílat fotografie i s nízkým rozlišením, pořízené například mobilním telefonem.
 8. Fotografie po nahrání soutěžícím na web budou uveřejněny do čtyř pracovních dnů v internetové galerii fotografií.
 9. Veškeré zaslané fotografie se stávají majetkem organizátora, který si vyhrazuje právo nakládat s nimi dle vlastního uvážení a použít je k vlastním účelům.
 10. Pořadatel může z fotosoutěže vyřadit fotografie:
  • které neodpovídají zvolené kategorii,
  • které jsou v rozporu s dobrými mravy, právním předpisem nebo těmito pravidly fotosoutěže,
  • jejichž zveřejnění by mohlo poškodit pořadatele či jeho obchodní partnery,
  • u nichž byl zjištěn podvod při hlasování nebo takové, u kterých nejsou řádně vypořádána autorská práva třetích osob,
  • u kterých jejich špatná kvalita neumožní reprodukci.
 11. Určení výherců:
  Vítězné fotografie vybere odborná porota, která je jmenovaná pořadatelem. Nejlepší fotografie budou rozděleny na dvě kategorie, a to na kategorii pro děti a mládež do18 let a dále na kategorii nad 18 let. Autorům vítězných fotografií bude zaslán informační e-mail. Autoři všech vítězných fotografií budou oceněni věcnými cenami na vernisáži, která se bude konat 28.11.2019 v DK Akord v Ostravě-Zábřehu.
 12. Organizátor si vyhrazuje právo v průběhu konání soutěže pozměnit pravidla.

Případné dotazy posílejte na mailovou adresu foto(zavinac)stav-ova.cz. Tento mail není určen k zasílání fotografií do soutěže (viz bod 3. v pravidlech soutěže)!

Porota fotosoutěže

 • Peter Konečný předseda poroty – hudebník, básník a fotograf,
 • Ing. Norbert Hanzlík – ředitel SPŠ stavební v Ostravě
 • RNDr. Vladislav Obdržálek – pedagog SPŠ stavební v Ostravě
 • Martin Kalužík – tajemník ASK ČR z.s.
 • Mgr. Lenka Pokorná – pedagog, členka Správní rady ASK ČR Z.S.
 • Antonín Polach – student 1. ročníku SPŠ stavební v Ostravě
 • Sabina Sobasová – studentka 3. ročníku SPŠ stavební v Ostravě
 • Pavla Chmielová – studentka 3. ročníku SPŠ stavební v Ostravě
 • Ondřej Nagy – student 4. ročníku SPŠ stavební v Ostravě
 • Dagmar Takáčová – absolventka SPŠ stavební v Ostravě

 


Fotosoutěž 2018 – Příroda kolem nás

Vernisáž a výsledky

Vernisáž fotosoutěže proběhla ve čtvrtek 6. prosince 2018 v 17:30 hodin v Kulturním domě Akord v Ostravě-Zábřehu. Na vernisáži byly vyhlášeny výsledky a předány ceny autorům za vítězné fotografie. Tuto slavnostní událost letos zpestřilo vystoupení zpěvačky Lenky Lo Hrůzové, která romantickou písní podbarvila celý večer, a třešničkou na pomyslném fotodortu byl také herec Patrik Děrgel, který za námi zaskočil na slovíčko před svým představením v KD Akord. Letošní téma nazvané Příroda kolem nás zaujalo velké množství fotografů a mezi soutěžními příspěvky nebylo lehké vybrat ty nejlepší. Jak to tedy vše dopadlo?

Minirozhovor s Patrikem Děrgelem

Bohumínský rodák, ostravský patriot a známý český herec Patrik Děrgel byl v prosinci minulého roku V.I.P. hostem vernisáže fotografií, kterou pořádala v DK Akord v Ostravě-Zábřehu naše škola. I přes velké časové vytížení Patrik poskytl krátký rozhovor Kláře Olszowské ze třídy 1. L.

1. Chtěl jste se vždy stát hercem?
Abych se přiznal, tak nechtěl, chtěl jsem být hokejista. Dříve jsem neměl s herectvím žádné zkušenosti, avšak později jsem začal chodit do divadla a začalo mě to bavit víc a víc.

2. Jak jste se dostal k herectví?
Ono to nebylo vůbec plánované, byl jsem na hokejové škole a postupem času jsem si uvědomoval, že ze mě hokejista rozhodně nebude. Na škole jsme však měli matematiku a ostatní předměty, a tak jsem hledal školu, kde je nepotřebují, což byla konzervatoř.

3. Nedávno jste účinkoval v pořadu „Tvoje tvář má známý hlas”. Jaké to pro vás bylo?
Během natáčení jsem se seznámil se spoustou super lidí. Na nácvik všeho potřebného jsme měli pouze 6 dní, vlastně jen 4. Den po natáčení byl jediný, kdy jsme si aspoň trochu mohli odpočinout, a šestý den po nás chtěli už vystoupení se vším všudy, takže to nebylo vůbec jednoduché. Nicméně jsem si to užil a byla to pro mě obrovská zkušenost.

Jak to vidí Lenka Lo Hrůzová

Jak se ti změnil život poté, co jsi vyhrála Hlas Česko Slovenska?
Změnil se hodně, bylo to pro mě nepochopitelné, protože to byla v mém světě strašně bizarní událost, takže to s člověkem, jako jsem byla já, strašně zatřáslo. Já se ale snažím, aby se můj život měnil neustále, to zdaleka není jen o téhle události. Pracuji každý den s tím, co se děje, a chci se neustále posunovat.

Kdo tě příhlásil do této soutěže?
V konečném výsledku jsem to byla já, protože jsem chtěla sama někoho přemluvit. Měla jsem totiž kamaráda, který byl úžasný a talentovaný a pořád snil o tom, že bude slavný. Už mu bylo 30 a já se dozvěděla, že to je věkový limit. Tak jsem ho do soutěže přihlásila, ale byl takový „srabík“, že jsem se musela přihlásit taky, aby šel i on. Nakonec tam nešel a já už měla koupené lístky, které stály moc peněz… Tak jsem soutěžila alespoň já. Milion věcí se poskládalo a vyhodilo takový výsledek.

Jaké bylo stát na jevišti před diváky a porotou?
Jak kdy. Ráda na to vzpomínám, ale nejsem naplněná dobrým pocitem, jelikož jsem tam prožívala velmi těžké okamžiky. Svět, co jsem začala žít, byl strašne neslučitelný s tím mým. Já si to vlastně ani nikdy nepředstavovala, a tím to bylo horší.

Nacházíme se na vernisáži fotosoutěže – jaký je tvůj vztah k fotografiím?
Hned mě napadají moji indiánští kamarádi, kteří věří v to, že fotky kradou duše. A ani já sama k nim nemám nějaký velký vztah, protože spíše preferuji obrazy. V dnešní době je ovšem fotografování umění jako kterékoliv jiné. Takže fotky ano, každopádně ne mou rukou. Když to ale někdo opravdu umí, ráda se na jeho fotky podívám.

Přeji krásný zbytek večera a hodně štěstí v kariéře.

Olszowská Klára 1. L, Pernická Tereza 2. L

Kategorie 18+

 1. místo Na sklonku dne

2. místo Posezeníčko na římse rozhledny

3. místo Baletka

Kategorie 18-

 1. místo Čmelák

2. místo Večerní jelen

3. místo Zrcadlení

 

Vyhlášení

Naše škola a Asociace středoškolských klubů České republiky pořádají již devátý ročník fotosoutěže, která je určena všem milovníkům fotografování. Letošní téma fotosoutěže je: Příroda kolem nás.
Své fotografie můžete vkládat od 1. září 2018 do fotogalerie na adrese foto.stav-ova.cz.

Pravidla soutěže

1. Soutěžícím se může stát každá fyzická osoba, která fotografii pořídila nebo k ní má autorská práva a která splní níže uvedené podmínky účasti ve fotosoutěži.
2. Účastí v soutěži účastník vyjadřuje svůj souhlas s podmínkami soutěže. Soutěžící uděluje organizátorovi souhlas se zpracováním zaslaných osobních údajů pro účely organizace fotosoutěže Příroda kolem nás, včetně jejich zveřejnění, a to vše v souladu se zákonem č.101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů.
3. Souhlasí se zveřejněním svého jména v médiích a na internetových stránkách, to vše v souladu se zákonem č.101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů.
4. Základní podmínkou účasti ve fotosoutěži je pravdivé vyplnění registračního formuláře na foto.stav-ova.cz. Poté prostřednictvím menu „Upload obrázku“ vloží soutěžící jednu až pět fotografií do on-line fotogalerie, a to v termínu od 1. 9. 2018 do 31. 10. 2018.
5. Počet fotografií zaslaných jedním soutěžícím je omezen na 5 fotografií.
6. Autory vybraných fotografií odmění pořadatel soutěže cenami. Na ceny není právní nárok.
7. Požadavky na soutěžní fotografie jsou následující: fotografie musí být ve formátu JPG nebo PNG. Do fotosoutěže můžete posílat fotografie i s nízkým rozlišením, pořízené například mobilním telefonem.
8. Fotografie po nahrání soutěžícím na web budou uveřejněny do čtyř pracovních dnů v internetové galerii fotografií.
9. Veškeré zaslané fotografie se stávají majetkem organizátora, který si vyhrazuje právo nakládat s nimi dle vlastního uvážení a použít je k vlastním účelům.
10. Pořadatel může z fotosoutěže vyřadit fotografie:
a) které neodpovídají zvolené kategorii,
b) které jsou v rozporu s dobrými mravy, právním předpisem nebo těmito pravidly fotosoutěže,
c) jejichž zveřejnění by mohlo poškodit pořadatele či jeho obchodní partnery,
d) u nichž byl zjištěn podvod při hlasování nebo takové, u kterých nejsou řádně vypořádána autorská práva třetích osob,
e) u kterých jejich špatná kvalita neumožní reprodukci.
11. Určení výherců: Vítězné fotografie vybere odborná porota, která je jmenovaná pořadatelem. Nejlepší fotografie budou rozděleny na dvě kategorie, a to na kategorii pro děti a mládež do18 let a dále na kategorii nad 18 let. Autorům vítězných fotografií bude zaslán informační e-mail. Autoři všech vítězných fotografií budou oceněni věcnými cenami na vernisáži, která se bude konat v DK Akord v Ostravě-Zábřehu.
12. Organizátor si vyhrazuje právo v průběhu konání soutěže pozměnit pravidla.

Případné dotazy posílejte na mailovou adresu foto(zavinac)stav-ova.cz. Tento mail není určen k zasílání fotografií do soutěže (viz bod 3. v pravidlech soutěže)!

Porota fotosoutěže

 • Lenka Lo Hrůzová – vítězka Hlasu Československa 2014
 • Ing. Norbert Hanzlík – ředitel SPŠ stavební v Ostravě
 • RNDr. Vladislav Obdržálek – pedagog SPŠ stavební v Ostravě
 • Martin Kalužík – tajemník ASK ČR z.s.
 • Pavel Zdráhal – ředitel kanceláře a ekonom ASK ČR z.s.
 • Dagmar Váchová – členka správní rady ASK ČR
 • Ing. Jiří Rýznar – pedagog SPŠ stavební v Ostravě
 • Matěj Uher – student 1. ročníku SPŠ stavební v Ostravě
 • Ondřej Stiler – student 1. ročníku SPŠ stavební v Ostravě
 • Markéta Rojková – studentka 2. ročníku SPŠ stavební v Ostravě

Fotosoutěž 2017 – Škola základ života

Výsledky

Nejlepší fotografové do 18 let

 1. Markéta Kubátová
 2. Markéta Krajhanzlová
 3. Veronika Gurecká
 4. Michaela Szotkowská
 5. Natálie Šáchová
 6. Valerie Káňová

Nejlepší fotografové nad 18 let

 1. Elen Loanidisová
 2. Roman Jaroš
 3. Jiři Menšík
 4. Sojka Martin
 5. Štěpánka Parvová
 6. Ing. Andrea Krasulová

Cena hejtmana Moravskoslezského kraje: Mgr. Eva Jeništová

Cena starosty Bc. Martina Bednáře: Tereza Konečná

Cena místostarosty RNDr. Františka Staňka: Tereza Ožanová

Cena předsedy ASK ČR Mgr. Zbyňka Šolce: Václav Košák

Cena tajemníka ASK ČR Martina Kalužíka: Petr Nevěčný

Cena Ing. Lenky Fojtíkové: Kristýna Ohřálová

Cena ředitele SPŠ stavební v Ostravě Ing. Norberta Hanzlíka: Libor Hromádka

Cena stavební firmy SDS komplexní stavby s. r. o.: Josef Halml

Cena ředitele ASK ČR Pavla Zdráhala: Vojtěch Niedermertl

Vyhlášení

Naše škola a Asociace středoškolských klubů České republiky pořádají již osmý ročník
fotosoutěže, která je určena všem milovníkům fotografování. Letošním tématem fotosoutěže
je škola a studentský život vůbec. Do soutěže tedy můžete zasílat fotky nejen ze školních
lavic, ale také snímky ze studentského života, z volnočasových aktivit, z výletů, z prázdnin
apod.

Autoři nejlepších fotografií budou oceněni věcnými cenami, navíc budou veškeré došlé
fotografie v následujícím roce vystavovány na různých místech Moravskoslezského kraje.

Fotografie zasílejte po vyplnění registračního formuláře na foto.stav-ova.cz.

Pravidla fotosoutěže 2017
Ceny pro vítěze fotosoutěže 2017


Fotosoutěž 2016 – Nejkrásnější místa v Moravskoslezském kraji

Vyhlášení

Naše škola vyhlašuje již sedmý ročník fotosoutěže, který je tentokráte zaměřen na nejkrásnější místa v Moravskoslezském kraji. Fotosoutěž je opět určena všem milovníkům fotografování všech věkových skupin.

Pro vítěze jsou připraveny hodnotné ceny, které jim budou předány na prosincové vernisáži v Domě kultury Akord v Ostravě-Zábřehu. Tak na nic nečekej a foť.

Podrobnosti k fotosoutěži najdete v následujících odkazech:

Pravidla fotosoutěže
Plakát fotosoutěže
Vernisáž fotosoutěže


Fotosoutěž 2015 – Prázdniny v Moravskoslezském kraji

Vyhlášení

Naše škola a Asociace středoškolských klubů České republiky pořádají již šestý ročník fotosoutěže, která je určena všem milovníkům fotografování. Letošním tématem fotosoutěže jsou Prázdniny v Moravskoslezském kraji.

Autoři nejlepších fotografií budou oceněni věcnými cenami, navíc budou veškeré došlé fotografie v následujícím roce vystavovány na různých místech Moravskoslezského kraje.

Pokyny pro vkládání fotografií najdete v souboru s pravidly fotosoutěže (bod 3.).

Plakát fotosoutěže
Pravidla fotosoutěže

 


Fotosoutěž 2014 – Člověk a architektura

Vernisáž

Naše škola a Asociace středoškolských klubů ČR uspořádaly v úterý 2. 12. 2014 v DK Akord v Ostravě-Zábřehu vernisáž fotografií, na které byli vyhodnoceni nejlepší fotografové z pátého ročníku fotografické soutěže, jejímž tématem byl „Člověk a architektura“. Vernisáže se zúčastnila celá řada významných hostů, například hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák, starosta Ostravy- Jihu Bc. Martin Bednář, poslanec Ing. Adam Rykala, místostarostka Ostravy-Jih Věra Válková a další.

Mimořádnými hosty vernisáže byli herci Miroslav Etzler a Martin Kraus. Oba pánové skvěle pobavili přítomné publikum, a to zejména poezií Lukáše Balabána z antologie Briketa, výboru ostravské poezie a poezie o Ostravě.

O vernisáži velmi zajímavě referovaly server www.ostravan.cz a ostravská televize Fabex. Video z vernisáže najdete na YouTube. Ve fotogalerii naší školy najdete všechny soutěžní fotografie kategorie 18- a 18+ i fotografie z vernisáže.

Výsledky

Vítězové 18-

 1. Marie Křížová – Pohled bublin
 2. Michaela Božoňová – Noční Ostrava
 3. Nikol Candrová – Temnota
 4. Ivana Honzáková
 5. Zdeněk Tomis
 6. Barbora Sivková

Vítězové 18+

 1. Jiří Kočí – Před ZUŠkou
 2. Radim Matýsek – Bolívie – setkání rozdílných kultur
 3. Šárka Nováková – Podloubí Klimkovice
 4. Ilona Hromádková
 5. Katka Kouřilová
 6. Libor Hromádka

Další ocenění

 • Cena hejtmana Moravskoslezského kraje: Denisa Burešová
 • Cena starosty Bc. Martina Bednáře: Veronika Šigutová
 • Cena poslance Ing. Rykaly: Jozef Halml
 • Cena Miroslava Etzlera: Rudolfová Pavlína
 • Cena předsedy ASK ČR: Elen Ioanidisová
 • Cena 1. místostarostky Ostravy-Jih paní Věry Válkové: Denisa Tománková
 • Cena Ing. Lenky Fojtíkové: František Šídlo
 • Cena ředitele SPŠ stavební v Ostravě: Nikola Liberdová
 • Cena studentů SPŠ stavební v Ostravě: Gabriela Lukešová

Porota fotosoutěže

 • Bc. Tomáš Magnusek (předseda poroty) — producent filmu Bastardi
 • Ing. Norbert Hanzlík — ředitel SPŠ stavební v Ostravě
 • RNDr. Vladislav Obdržálek — pedagog SPŠ stavební Ostrava
 • Ing. Sylva Sládečková — vedoucí odd. školství a kult. na OÚ OVA-Jih
 • Tomáš Czaderna — student VŠB TU Ostrava
 • Jana Gerátová — manažerka Deichmann obuv spol. s r.o.
 • Dagmar Takáčová — studentka SPŠ stavební v Ostravě
 • Timothy Žáček — dlouholetý student SPŠ stavební Ostrava


Fotosoutěž 2013 – Architektura Moravskoslezského kraje

Výsledky

Vítězové 18-

 1. Marek Molnári
 2. Eva Baranová
 3. Kristýna Škrobánková
 4. Tereza Lukešová
 5. Dagmar Takačová
 6. Jakub Černota

Vítězové 18+

 1. Karel Návrat
 2. Jaroslav Dula
 3. Libor Hromádka
 4. Daniel Sirůček
 5. Jan Lorenc
 6. Taťána Kurková

Další ocenění

 • Cena ředitele SPŠ stavební v Ostravě: Ilona Hromádková
 • Cena starosty: Roman Jaroš
 • Cena poslance Ing. Rykaly: Jaromír Matýsek
 • Cena Wabiho Daňka: Mikuláš Kus
 • Cena předsedy ASK ČR: Tereza Fojtíková
 • Cena primátora města Ostravy: Tereza Flesárová
 • Cena studentů SPŠ stavební: Libor Ambrusz

Porota fotosoutěže

 • Boris Renner (předseda poroty) – profesionální fotograf
 • Ing. Norbert Hanzlík – ředitel SPŠ stavební v Ostravě
 • Ing. arch. Josef Pleskot – přední český architekt
 • Mgr. Zbyněk Šolc – vrchní ředitel Kabinetu ministra dopravy
 • RNDr. Vladislav Obdržálek – pedagog na SPŠ stavební Ostrava
 • Ing. Sylva Sládečková – vedoucí odd. školství a kult. na OÚ OVA-Jih
 • Kristýna Pawerová – vítězka 1. ročníku fotosoutěže, studentka
 • Vendula Fojtů – studentka SPŠ stavební v Ostravě
 • Tomáš Czaderna – student VŠB Ostrava
 • Jana Gerátová – manažerka Deichmann obuv spol. s r.o.

Fotosoutěž 2012 – Architektura Moravskoslezského kraje

Výsledky

Kategorie 18-

 • Marek Molnári – Lávka přes dálnici Bohumín
 • Nikola Liberdová – Náměstí pod sněhem
 • Jiří Ledvoň – Vysněná kancelář
 • Mikuláš Kus – Nýtové pole
 • Tereza Ryšánková – NKP Dolní oblast Vítkovic a Hlubina2
 • Dana Grunertová – Dvouletky

Kategorie 18+

 • Dalibor Válek – Nevím, kdo na něm seděl
 • Marta Duchoslavová – Rohový dům…
 • Tereza Beierová – Hradec nad Moravicí zámek
 • Radim Matýsek – Klenutý kamenný mostek v Polaneckém lese
 • Jan Bančík – Hrabyně
 • Matouš Břenek – Odraz