Milí čtenáři, zdravím Vás.

Tak už se to blíží! Všude kolem zní koledy, voní cukroví a svařák a brzy nás již čeká nákup vánočního stromečku. Ale Vánoce rozhodně nejsou jediným svátkem, který má v našich končinách tradici. Položili jsme studentům pár otázek. Jaký mají na svátky názor, jak si je připomínají, který je jejich nejoblíbenější, a který by naopak s klidným srdcem nechali zmizet v propadlišti dějin. 

Jaký svátek máš nejradši a proč? Který nejvíce slavíte v rodině?

Antonín Krejčí, 1.A

Nejlepší svátek je můj, jakože jmeniny. To je nejlepší svátek na světě, protože dostávám všechno. Tak samozřejmě Vánoce to mám klid po půl roku školy, konečně. Tento rok to bude hrozné, protože jsou nejkratší.

Matěj Kovalčík, 1.A

Mám rád každý svátek

Lukáš Kloužek, 2.A

Vánoce, protože celá rodina je pospolu, můžeme jíst dobré jídlo, naše oblíbené jako je bramborový salát, smažená ryba, nebo řízek. A zároveň připomínáme zesnulé, protože ten svátek je hlavně o tom aby byla rodina pospolu a kvůli tomu ho mám fakt rád.

Jiří Stuchlý, 2.A

To je těžké, ale asi Velikonoce, je to takový klidný svátek, projedu se hodně na kole, a to je asi vše.

Pavlína Franková, 3.A

To bude podle mě Štědrý den, ten mám nejradši, když se všichni sejdeme spolu u jednoho stolu. Nikdo nikde neběhá, a nevím, jak je to u vás doma, ale my nevečeříme spolu a málo, kdy se stane, že spolu i obědváme, protože každý je pryč každý má někde něco.

Adam Pravda, 3.A

Já osobně mám nejraději Vánoce. A je to taky svátek, který s rodinou slavíme nejvíce, scházíme se. A je to asi takový nejpříjemnější svátek ze všech.

Abigail Mojová, 4.L

Asi Vánoce, protože celá rodina je spolu, všichni jsme na sebe hodní a jsme všichni spolu.

Tomáš Mutin, 4.L

Určitě Vánoce, kvůli ne moc dlouhým, ale aspoň krátkýmu volnu, co nemusíme chodit do školy. Pokud to vezmu z dětského hlediska, tak kvůli dárkům. Taky protože se celá rodina sejde a vytváříme si nové vzpomínky jak s přáteli, tak s rodinou. Rodina je nadevše a travte s nima co nejvíce času.

  1. Jaký svátek je podle tebe zastaralý a už bys ho neslavil/a či bys ho změnila? Proč zrovna tento?

Antonín Krejčí, 1.A

Svátky, které jsou v létě, protože jsou zbytečné, když nemáme školu.

Matěj Kovalčík, 1.A

Velikonoce, jako je to fajn, vždy jsem měl batoh plný sladkostí, ale asi to není příjemné některým slečnám. Vzhledem k tomu, že mám sestru, tak ta se šla radši někde schovat, nebo si zašla na vílet aby nemusela být doma.

Lukáš Kloužek, 2.A

Svátek je od toho, aby se slavil, jako vznikl kvůli nějaké události, která je významná a důležitá, takže žádný svátek bych nedával pryč.

Jiří Stuchlý, 2.A

Dušičky mi přijdou zbytečné, ale připomínat si zesnulé je důležité, ale asi jinak mi žádný svátek není zbytečný.

Pavlína Franková, 3.A

Velikonoce, jednoznačně. Nechápu, proč by kluci měli chodit a mlátit holky nějakýma dřívkami a ještě za to dostanou čokoládu. A výmluva,,pro to abychom byly mladé“ no to je super, ale jako se nedivím. Že muži umírají dříve, když jako každý rok dostaneme výprask, abychom byly mladé a pak jako přežíváme muže, no to je super. Mě se líbí ta tradice v Anglii, kdy děti chodí po zahradě a hledají velikonoční vajíčka, to se mi líbí.

Adam Pravda, 3.A

Asi nemám nemám úplně nějaký svátek, který bych rušil. Takže těch pár svátku, co jsou považovány za státní svátky, jsou podle mě, dost historicky známé a jsou to zásadní události, které bychom měli znát.

Abigail Mojová, 4.L

Velikonoce, nemám je ráda. Bijeme se jen tak z legrace a už to není jen abychom děvčata neuschly.

Tomáš Mutin, 4.L

Tři králové jen z toho důvodu, že mě nebaví furt ignorovat ty tři koledníky co si jdou vybrat peníze a nebaví mě potom umívat ty dveře od té křídy. Navíc na naši vesnici jsou celkem otravní a zvoní tak čtyřikrát za den, i když u toho baráku byli. Vím, že to je na charitu, ale radši si najdu nějakou charitu sám než přispívat přes někoho.

  1. Měly by se podle tebe více připomínat milníky (svátky) z historie České republiky? Proč? (28. říjen – Vznik samostatného Československa, 17. listopad aj.)

Antonín Krejčí, 1.A

Určitě bych je nechal.

Matěj Kovalčík, 1.A

Určitě. Aby si to lidi připomínali, aby se neopakovali takové věci, aby někdo jako Hitler se zase nedostal k moci, nebo komunisti.

Lukáš Kloužek, 2.A

Určitě, je to prostě něco, co se stalo v naší minulosti, mělo to dopad na přítomnost a bude to mít dopad i na budoucnost s určitě se to musí připomínat v této době, této mládeži, co je teď, protože to není na dobré cestě si myslím osobně, že už to upadá a kazí se celá naše kultura v ČR.

Jiří Stuchlý, 2.A

Jo to určitě, to bychom si měli připomínat tyhle věci. Jsou to významné události, je to prostě důležité abychom se poučili z chyb, které jsme dělali, a tak různě.

Pavlína Franková, 3.A

Určitě, je důležité si tyhle důležité události stále připomínat, aby se na ně nezapomnělo.

 

 

Adam Pravda, 3.A

Samozřejmě ano, protože data jako vznik Československa a České republiky jsou podle mě hodně důležitá. Vlastně každý Čech by to měl vědět.

Abigail Mojová, 4.L

Měli by se více připomínat.

Tomáš Mutin, 4.L

Samozřejmě historie a různé důležité události v naši historii jsou důležité, aby si je naše generace a ty ostatní co budou v budoucnu, aby si připomínaly, co se stalo, jaké to tu kdysi bylo a za co naší někteří předci museli bojovat.

  1. Je nějaký svátek z historie, nebo z jiné kultury, který se ti líbí? Chtěl bys ho slavit i v České republice?

Antonín Krejčí, 1.A

Takový svátek jsem měl, ale teď mi vypadlo z hlavy…Ale rozhodně bych dal každé jméno, co je v kalendáři xD

Matěj Kovalčík, 1.A

Bohužel se v tom moc nevyznám, takže ani nemám co odpovědět.

Lukáš Kloužek, 2.A

Líbí se mi Halloween, ten styl, jakým se to slaví. Zavedl bych to, ne pro celé město, ale pro určitou část města, kde by se prostě udělalo celé do toho stylu a ti lidi by si to mohli prožít, jak se to slaví v USA.

Jiří Stuchlý, 2.A

Tak to nevím, já se ve svátcích moc nevyznám, takže nevím, které svátky jsou a které nejsou.

Pavlína Franková, 3.A

Mě se třeba líbí, jak mají v Americe den Díkůvzdání, tak něco podobného, ale na českou tématiku. Líbí se mi, jak na podzim zase udělají takovou tu večeři, při které se ta rodina sejde a oslaví tu úrodu. Prostě podzimní svátek navíc.

Adam Pravda, 3.A

Asi neznám žádný svátek, co by se mi líbil v zahraničí a chtěl bych ho i tady. Myslím, že ty svátky, co tady a připomínáme si jsou dostatečně tradiční a myslím si, že by se to nemělo měnit. Už je tu nějaká tradice a myslí si, že by to tak mělo zůstat.

Abigail Mojová, 4.L

Bonfie Night se mi líbí, jak jsou ohňostroje a tak.

Tomáš Mutin, 4.L

Sice se to už tady dostává, ale asi Halloween, protože mě baví vymýšlet si nějaké kostýmy a kdyby se to, třeba po vesnici dělalo více po Americku, že by děcka chodili dům od domu a koledovali by, tak by to mohlo být celkem zajímavé.

  1. Jaká událost by podle tebe měla mít vlastní svátek, ale nemá ho?

Antonín Krejčí, 1.A

Nic mě nenapadá.

Matěj Kovalčík, 1.A

Asi není, žádná událost, co by potřebovala svátek.

Lukáš Kloužek, 2.A

Jako v naší historii je už dost svátků a kdybych měli ještě další svátky, tak to už máme volno každý den, a to by se musel přestat slavit, což by byla taková zrada pro tu událost. Takže si myslím, že tak jak to je, tak je to v pohodě.

Jiří Stuchlý, 2.A

To se jsem si zrovna říkal, že by se mělo něco slavit, ale neslavíme. Úplně mi to teď vypadlo z hlavy.

Pavlína Franková, 3.A

Asi mě nenapadá žádný svátek.

Adam Pravda, 3.A

Podle mě by se možná měl víc připomínat, například den kdy byla pověšena Milada Horáková, nebo den obětí komunistického režimu, protože to byla dost zásadní část historie Československa, kdy trpělo hodně lidí a myslím si, že by se to mělo více připomínat, aby se to už neopakovalo.

Abigail Mojová, 4.L

Podle mě není nějaká událost, co by si zasloužila samostatný svátek.

Tomáš Mutin, 4.L

Asi žádný den mě nenapadá.

Doufám, že jste se dozvěděli něco zajímavého. Jak to máte se svátky vy? Slavíte je, nebo už jim nevěnujete pozornost?

Ať už to máte jakkoliv, přeji vám veselé Vánoce plné klidu a pohody a krásné prožití nadcházejících svátků.

Veronika Charvátková