Zdravím vás, milí čtenáři!

Před několika dny proběhla cvičná expedice na velmi tajném místě – na chatě jednoho z vedoucích programu DofE. Samotná výprava započala na vlakovém nádraží a cestou „dofáci“ plnili náročné úkoly, které byly vyhodnoceny na konci dne. Když všichni dorazili na základnu, započala druhá část cvičné expedice – nácvik první pomoci. Naše redaktorka se rozhodla udělat anketu jak s dofáky, tak i s vedoucími.

  1. Co tě přimělo se k DofE připojit?

Saša

      Chtěl jsem se zapojit do nějakého programu, který mi pomůže dostat se na vysokou školu. Pan Pavelka navíc říkal, že pomůže, když pojedu do zahraničí, což bych celkem chtěl.

Daniel

      Viděl jsem v tom to, že dobře využiju svůj volný čas.

Milan

Původně jsem se připojil jen tak z legrace, ale pak mě to začalo bavit.

Romana

Připojila jsem se, protože mám ráda výzvy a chtěla jsem zkusit něco nového. A protože se sešla skvělá parta lidí, tak jsem neváhala.

Ilona

      Do DofE jsem se přihlásila, protože jsem chtěla zkusit něco nového. Jelikož se přihlásili moji kamarádi, tak jsem ani neváhala.

Daniela

      Do DofE jsem se přihlásila, protože jsem se chtěla dostat pryč ze své komfortní zóny a zkusit něco nového. Na takové věci nejsem zvyklá, nikdy jsem nic takového nepodnikala.

 

  1. Jak nejraději trávíš volný čas? Jakým aktivitám se věnuješ?

Saša

      Posilování, doučování mého spolužáka a animování filmů. Nejvíce mě baví asi to posilování a doučování.

Daniel

      Začal jsem se šachy, teď mám tréninky. Pomáhám trenérovi zaučovat nováčky v šachách.

Milan

      Vaření, běhání a coaching. Nejvíce mě baví vařit.

Romana

Mezi mé oblíbené aktivity asi patří běhání a fitko, protože se chci zdokonalit ve sportu. Jako talent mám angličtinu, jako cvičení jsme zvolila fitness a dobrovolnictví mám doučování.

Ilona

      Jako aktivitu jsem si dala volejbal. Ten mě baví, navíc se v něm chci zdokonalit. Jako talent jsem si vybrala malování. To se mi taky celkem líbí. Obrázky, které kreslím, se mi líbí, nikdy bych neřekla, že něco takového namaluju. A jako dobrovolnictví mám doučování, což je taky v pohodě.

Daniela

      V oblasti dobrovolnictví pomáhám naší paní sousedce, kterou znám vlastně od malička. Jako sport jsem si vybrala badminton a pak se učím italštinu. Moje nejoblíbenější aktivita je asi ta italština, protože bych se ráda do Itálie odstěhovala.

 

  1. Jak se ti líbí cvičná expedice? Naučil ses tu něco nového?

Saša

Expedici si zatím užívám a naučil jsem se tu vařit guláš.

Daniel

      DofE expedice mě baví. Rád chodím do lesa přespávat a něco si rád opeču. Naučil jsem se postavit stan a rozdělat oheň křesadlem. Hlavně jsem rád, že můžu trávit čas s kámošema.

Milan

      Spoustu věcí jsem už uměl předtím, ale naučil jsem se vařit v kotli guláš.

Romana

      Bylo to skvělé, měli jsme pěknou trasu, velmi jsme si to užili, sice to bylo trošku náročnější, ale myslím, že jsme to zvládli se ctí. Naučili jsme se křesadlem rozdělat oheň, seskládat stan a udělat buřt guláš.

Ilona

      Hodně mě to baví, cestou byla sranda. Sice to bylo trošku náročné, ale jinak je fakt sranda, užíváme si to s kamarády. Naučila jsem se rozdělat oheň  křesadlem a poskládat stan. Navíc bylo fajn uvařit si večer guláš.

Daniela

      DofE expedice je úplně super. Divím se, že jsem se vyspala ve stanu. Bylo to úplně prémiové! Cesta byla super, sice se přihodilo i pár pádů, ale to k tomu patří. Naučila jsem se stavět stan, to jsem ještě nikdy nedělala, taky jsem se naučila zacházet s křesadlem.

 

  1. Hodláš v DofE pokračovat?

Saša

      Ne, stříbrnou končím.

Daniel

      Ještě nevím, protože nevím, jestli to budu stíhat se školou, ale pokusím se.

Milan

      Pokračovat nebudu, protože nejspíš nebudu mít čas.

Romana

Uvažuju o tom, ale nejsem si jistá.

Ilona

      Jo uvažuju o tom, ještě nevím na sto procent, jestli půjdu, ale chtěla bych.

Daniela

      Nejsem si o tom úplně jistá, ale budu o tom uvažovat.

 

Pro vedoucí:

  1. Jak jste se o DofE programu dozvěděli?

Mgr. Myška Vítězslav

      Přišel mi mail a oslovila mě paní Geržová.

Mgr. Pavelka Patrik

      Ze školy.

 

  1. Co vás přimělo stát se vedoucím?

Mgr. Myška Vítězslav

      Paní Geržová.

Mgr. Pavelka Patrik

      Zájem.

 

  1. Co vás nejvíce baví na tom být vedoucím?

Mgr. Myška Vítězslav

      Prostě mě to baví.

Mgr. Pavelka Patrik

      Práce s dětmi. Ukázat jim něco jiného a učit je něčemu novému.

 

  1. V čem vidíte přínos DofE pro současnou generaci náctiletých?

Mgr. Myška Vítězslav

      Myslím si že získají určité zkušenosti, samostatnost a vůbec vás to obohatí co se týká osobnosti.

Mgr. Pavelka Patrik

      Zažijí něco, co by ve škole nezažili. Seznámí se s novými lidmi, získají nové dovednosti, zkušenosti. Poznají jiné prostředí než je ve škole. A celkově ten přínos pro ně z DofE by mohl být pro ně mnohem více přívětivejší, než kdyby chodili jenom do školy.

 

  1. Jak byste několika slovy motivovali budoucí dofáky?

Mgr. Myška Vítězslav

      Pojďte na DofE, budete spokojení.

Mgr. Pavelka Patrik

      Zažít DofE.

Tak doufám, že vás dnešní anketa zaujala. Jste vy sami v DofE nebo zvažujete účast? Pokud jste dofáci, držím vám palce, ať dosáhnete svých cílů a pokud DofE zvažujete mám vzkaz. Přidejte se k DofE, je to skvělá zkušenost a hlavně zábava. Tak to by bylo vše a zase někdy příště.

 

A jak to všechno začalo? Psal se rok 2017…

„There is a workshop introducing DofE, do you want to attend it?“ asked our principal.

Me: „Hmm, I read an article about it, and it sounds fun! Let’s find out more!“

This is how the whole DofE story kicked off at our school. I figured that ‚No pain, no gain‘ is definitely true… It took me a while to get my colleagues engaged and excited, and I had to put a lot of elbow grease into it to enthuse the bunch of students who were at least willing to listen!

In hindsight, I feel joining DofE was one of the most far-seeing decisions of my career. Why? Simply because everyone has profited from the project so far. The idea of self-development has resonated with our basic need to be part of a community of committed people. So, we created one at our school! 🙂

And our experience? Some participants learnt to collaborate in a team, some found a new hobby, some carried out a sophisticated project (like building a new mountain bike trail from scratch), some experienced bonding moments with their teammates, and some even fell in love and started dating thanks to DofE!

Obviously, we are getting more and more successful :). This year we have recruited twice as many participants! And our goal? Let our little DofE community grow and grow with DofE…

dofe cvičná expedice SPŠS Ostrava