Dne 11. 6. 2019 proběhlo v Brně v atriu Domu pánů z Kunštátu vyhlášení celostátního kola soutěže původně pojmenované Život pod střechou. Tuto soutěž organizuje společnost Velux a letos šlo již o 15. ročník. Naše škola měla pouze jediné zastoupení, a to Vojtěcha Niedermertla (4. A). I když se nakonec nedostal se svým projektem mezi 10 nejlepších prací, patří mu velká gratulace!

Předmětem soutěže je vytvoření projektu domu, kam denní světlo a přísun čerstvého vzduchu přichází do objektu střechou, prostřednictvím výrobků Velux. Řešení prosvětlení a odvětrání však musí být energeticky efektivní a má zabezpečit trvale optimální vnitřní prostředí pro zdravé a pohodlné užívání.

Letos byly vyhlášeny 2 kategorie: rodinný dům a  freestyle – jakýkoliv typ stavby. Do celostátního kola bylo vybráno 70 projektů z celkových více než 250 účastníků ze středních stavebních škol z celé republiky.

Odbornou porotu tvořili tito renomovaní architekti: děkan Fakulty architektury Vysokého učení technického MArch. Ing. arch. Jan Kristek, Ph.D., dále za Fakultu architektury Českého vysokého učení technického Ing. arch. Jan Hlavín, Ph.D. a za společnost Velux Ing. arch. Klára Bukolská.

Je škoda, že není více odvážných studentů, kteří chtějí „prodat“ kreativní myšlenky zakomponované ve svých projektech, neboť by se mohli posunout ještě dále. Mohli by se nechat inspirovat vystavenými soutěžními pracemi, mohli by sdílet své zkušenosti nejen s dalšími soutěžícími, ale hlavně s profesionálními architekty. Tak zmobilizujte síly a ukažte, co ve vás je! Budeme se na vás těšit v příštím soutěžním ročníku.

Za komisi POS a KOC Ing. Silvie Kempová