Tak rok 2023 konečně skončil. Pro některé to byl dobrý rok, pro některé špatný, ale podle mě se všichni shodneme na tom, že byl dost divoký. Připadá mi ale, že si lidi už začínají na všechny ty šílenosti pomalu zvykat. Poznamenaly nás snad události posledních pár roků? Než ale všichni přejdeme do dalšího roku, chtěl bych se podívat do nedávné historie a připomenout si, co všechno se za tak krátkou dobu stalo.

Rok 2023 mají všichni ještě živě v paměti. Největší událost roku je určitě útok Hamásu na Izrael a následné vypuknutí války v říjnu. Je to dost kontroverzní téma, ale válka už si vzala přes 25 000 životů. V roce 2023 se ale staly i další události. Třeba červenec byl tím nejteplejším měsícem za posledních nejméně 120 000 let v důsledku globálního oteplování. Dále rok začal únorovým zemětřesením o síle 7,8 Richterovy stupnice, které zasáhlo Turecko a Sýrii. Celkově bylo přes 50 tisíc obětí a 107 tisíc zraněných. Rok 2023 byl ale také zároveň rok vědy a medicíny. Masivní raketa Starship od SpaceX provedla svůj zkušební vzlet, a i přes svůj výbuch byla obrovským úspěchem. Dále se medicína vyvíjí závratnou rychlostí. Kovidová krize je oficiálně u konce, klesá úmrtnost rakoviny a v Indii se snížil výskyt malárie o až 83 %. Navíc se pokročilo v léčbě Alzheimera a masivně klesá počet úmrtí způsobených AIDS.

V porovnání s tím byl rok 2022 o něco horší. Je opět spojován s válkou, a to rusko-ukrajinským konfliktem, který začal v únoru. Ten nás ovlivňuje do současnosti. Zároveň všem působí nervozitu a nejistotu z budoucnosti. Celkový počet obětí se pohybuje okolo půl milionu. Je šokující, že v moderní době vypukne válka tak blízko u nás, ale realita je krutá. Dále se jižními státy USA prohnal hurikán Ian, spadající do nejsilnější 5. kategorie, který způsobil škody v ceně 112 miliard dolarů. Další událost šokovala svět v říjnu, kdy zemřela ve velice úctyhodném věku 96 let královna Alžběta II., nejdéle panující monarcha Británie. Na druhou stranu ale byla ukončena dvouletá občanská válka v Etiopii, ve které zemřelo celkem 600 tisíc lidí. V roce 2022 se ale stalo ještě něco, a to že v listopadu veřejně vyšlo ChatGPT a AI jako takové získalo masivní popularitu. To zcela jistě povede k mnohým změnám a reformám. AI sice ohrozilo nespočet profesí, ale zároveň vytvořilo nové. 

Oproti divokému roku 2022 byl rok 2021 o něco mírnější. Důležitou událostí bylo zvolení nového amerického prezidenta Joea Bidena. To se v USA neobešlo bez jistých „hrotů“, hlavně útoku na Kapitol vedeném příznivci Donalda Trumpa. Další událost spojená s Amerikou je stažení amerických jednotek z Afghánistánu a následující bleskové obsazení Afghánistánu Talibanem. Zároveň ale začala celosvětová distribuce vakcín na Covid-19, která byla bleskově vyvinuta na konci 2020, ani ne rok od vypuknutí pandemie. Také byl na rozmezí 2020 a 2021 vypuštěn James Webbův teleskop, což byl obrovský skok v našem chápání vesmíru. Je to největší, nejlepší a nejkomplexnější teleskop do teď, často označován jako nástupce Hubbleova teleskopu.

A nakonec rok 2020. Budoucí generace se tento rok budou učit jen pro jednu věc – pandemii Covid-19. Každý si ještě pamatuje na ten chaotický začátek, kdy se mluvilo o nějakém záhadném viru z Číny, a následný kolaps školství, ekonomiky, cestování a mnoho dalšího. Snad právě to byl začátek řetězce změn a událostí, které ovlivnily celý svět. Stalo se ale i pár dalších věcí. Například zfalšované volby a následné protesty v Bělorusku, kde bylo zatčeno 17 000 lidí a mnoho z nich brutálně zbito. V podstatě taková předehra k rusko-ukrajinské válce. A k tomu všemu to byl rok plný požárů. Požár v Kalifornii, který spálil zhruba 18 000 km2 a způsobil škodu 12 miliard dolarů. Dále pokračovaly australské požáry z roku 2013, které spálily 243 000km2 půdy a způsobily škody v ceně 110 miliard dolarů a katastrofálně snížily kvalitu vzduchu v jižní a východní Austrálii.

Když se to tak shrne, v posledních pár letech se stalo překvapivé množství katastrof a naše budoucnost vypadá nejistěji než kdy jindy… Přesto ale není nedostatek dobrých zpráv a objevů, které nám dávají naději na slibnou budoucnost. Myslím si ale, že by se člověk měl více soustředit na svůj život a prožít ho na maximum, nehledě na to, co všechno se ve světě děje. Nemyslíte?