V úterý 29. září 2015 hostila třída 2. B přednášku Mira Skandery (Miroslava Škandery), absolventa naší školy z roku 1995. Miro je previs artist/3D animátor, jenž spolupracoval na známých celovečerních filmech, jako jsou Transformers, Star Trek, Captain America, Fantastická čtyřka, Rychle a zběsile a mnoho dalších. Předmětem Mirovy návštěvy bylo nastínění jeho cesty za zvučným jménem, hovořil rovněž o své práci i tom, jaké výhody mu poskytlo studium na SPŠS.

Kariérní začátky tohoto úspěšného muže spadají už do doby studia na naší škole, kdy, jak sám vzpomíná, se naučil základům 3D vidění a logického myšlení. Po maturitě se s několika přáteli vydal zkusit štěstí do země za velkou louží. Jeho začátky v USA nebyly vůbec lehké, pracoval na stavbě, ubytován byl na pár metrech čtverečních. Zanedlouho si našetřil na lepší bydlení a stal se číšníkem v restauraci. Následně začal studovat na animátorské škole. O první zakázky a projekty si musel žádat, musel se režisérům nabízet, ale po několika letech se z něj stal mezi režiséry napříč státy známý a žádaný animátor. Mezitím navštívil mnoho měst a oženil se.

Pro upřesnění – Mirova práce, jak již z názvu previs artist vyplývá, spočívá ve vytváření prvotních náčrtů vizuálních efektů, ze kterých si pak slavní režiséři vybírají ty nejvhodnější, podle nichž se poté utvoří takové obrázky, jež vidíme v televizi. Práce 3D animátora pro změnu zajišťuje soudržnost 3D obrázků s těmi reálnými, tzn., že když nám na obrazovce kamera proplouvá krajinou, 3D objekt musí být do ní pevně zasazen a plout s ní, nikoliv stát na svém původním místě – laicky řečeno, např. hrad na kopci by z jiného pohledu byl úplně jinde, než má.

Mirův výstup byl doplněn velkým počtem otázek z řad studentstva, a tak jsme se třeba dozvěděli, že v USA se nenaučil plynně pouze anglicky, ale třeba i polsky. Závěrem je nutno podotknout, že přednáška byla velmi poučná a motivující. I člověk bez vysoké školy se může prosadit, ale jak je již výše uvedeno, nic není zadarmo, je zapotřebí silné vůle a vytrvalosti.

Aleš Dvorský, 3. L

Čtěte také: http://www.ostravan.cz/25270/reziseri-z-hollywoodu-si-nekdy-nevedi-rady-pomuze-jim-ostravak-miro-skandera/

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA