Ve dnech 21. a 22. dubna 2017 se na Střední průmyslové škole Oskara Winklera v Lučenci konal dvanáctý ročník International Geodetic Pentathlon IG5-2017 pro studenty středních škol s geodetickým zaměřením. Naši školu letos reprezentovalo jedno družstvo ve složení: Patrik Grobář (4. G), Zuzana Alraumová (2. G) a Jakub Jurosz (2. G).

Po registraci a informacích k sobotnímu závodu jsme se zúčastnili setkání s velvyslankyní České republiky na Slovensku paní Livií Klausovou a po slavnostním zahájení proběhla vědomostní soutěž o Lučenci.

Během samotného pentatlonu se všechny zúčastněné týmy musely poprat s velice náročnou tratí o délce necelých 15 km. Trasa byla až do chvíle před startem, kdy týmy dostaly údaje o souřadnicích, přísně utajována. Závod se skládal z orientačního běhu a geodetického pětiboje, tedy pěti úloh: centrace a horizontace přístroje, určení převýšení pomocí nivelačního přístroje, trigonometrické určení výšky, určení výměry nepravidelné plochy a několik testů z oblasti geodézie a kartografie.

Závodu se zúčastnilo 28 družstev z 16 škol České republiky, Slovenska a Maďarska. Výsledková listina byla opět rozdělena do 2 kategorií: A (orientační běh + geodetický pětiboj), B (geodetický pětiboj). Naše družstvo obsadilo v kategorii A uspokojivé 16. místo a dostalo zvláštní cenu paní velvyslankyně.