Ve dnech 12. – 14. dubna 2019 jsme se zúčastnili čtrnáctého ročníku mezinárodní soutěže IG5 (International Geodetic Pentathlon). Pořadatel soutěže je Střední průmyslová škola v Duchcově, která hostila 33 týmů z Česka, Slovenska, Maďarska a Polska. Naši školu reprezentovala dvě družstva: za tým A Jakub Jurosz (4. G), Mikuláš Vyhnák (3. G) a Tereza Neoralová (3. G), v týmu B Zuzana Alraumová (4. G), Petr Hutník (3. G) a Filip Pošvic (3. G).

V pátek jsme vyjeli vlakem z Ostravy a odpoledne dorazili do Duchcova. Po příjezdu jsme si na zámečku při oficiálním zahájení soutěže vyslechli pravidla zítřejšího závodu. Musím přiznat, že kvůli tlumočení do angličtiny byla úvodní ceremonie trochu zdlouhavá. Zábavu lehce rozproudil kvíz o městě Duchcov a po pestrém programu už nás čekalo jen ubytování, večeře a spánek.

V 7 hodin ráno vyrazil tým B společně s první polovinou soutěžících na start a tým A je následoval o hodinu později se zbytkem startovního pole. Trasa závodu byla až do poslední chvíle přísně utajena, a proto kudy poběžíme, jsme se dozvěděli až při samotném startu. Dostali jsme papír se souřadnicemi, podle kterých jsme běželi asi 17km trasu. Během závodu nás čekalo pět stanovišť: horizontace + centrace, výpočet výměr, nivelace, trigonometrické určování výšky a spojování dvojic pojmů, které spolu nějakým způsobem souvisí (historie a všeobecné znalosti v geodezii).

V cíli nás čekal dobrý guláš a poté odpočinek po náročném dni. Večer proběhlo závěrečné vyhlášení soutěže, které je rozděleno do dvou kategorií: první kategorie byla pouze na čas a v druhé se hodnotil čas a přesnost. V obou kategoriích naše týmy skončily v polovině. Příští rok se pokusíme více přiblížit k „bedně“, nebo se dokonce dostat přímo na ni J.