Nad soutěží pro studenty středních škol s názvem „Perem studenta“, kterou pořádá regionální Deník, převzali záštitu hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák, náměstkyně moravskoslezského hejtmana pro oblast školství, mládeže a tělovýchovy Věra Palková a také náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys.

Literární klání se bude konat od února do května letošního roku, a to ve třech kolech. Pro každé kolo vyhlásíme speciální téma pro studentské práce, které pak budeme zveřejňovat v tištěném Deníku a také na našich internetových stránkách. Vítězové každého kola obdrží věcné ceny od partnerů soutěže. Absolutní vítěz získá pobyt pro dvě osoby v Horském hotelu Čeladénka v Beskydech. Školy, jejichž studenti se do soutěže zapojí, budou tímto způsobem nejen prezentovány v novinách, ale navíc získají od partnerů projektu předplatné Deníku. Přihlášené práce bude naše vydavatelství publikovat na webu i v tištěném vydání.

Studenti si mohou pro vybrané téma kola zvolit při zpracování libovolný literární žánr od reportáže, úvahy či rozhovoru až po vyprávění, příběh nebo anketu. Forma textů musí být maximálně na 1 stranu A4 ve formátu Word (.doc nebo .docx) a běžném typu písma (ideálně Arial velikost 11 nebo Times New Roman velikost 12 při formátu řádkování strany 1,5). Texty posílejte elektronicky na e-mail hana.porebska@denik.cz. V termínu od 18. 2. do 28. 5. budou v Deníku otištěny příspěvky studentů a na webu budou umístěny viditelně v dynamickém baneru pod názvem projektu Perem studenta. Každý příspěvek bude identifikován názvem školy a jménem studenta – autora.

Harmonogram soutěže:

I. kolo – téma: Moravskoslezský kraj jako místo pro život – v čem je nej a co mu chybí?
– Vyhlášení tématu I. kola – středa 3. února
– Ukončení příjmu příspěvků I. kola – středa 17. února
– Uveřejňování příspěvků I. kola – 18. 2. až 5. 3.
– Ukončení a hodnocení příspěvků I. kola – středa 9. března

II. kolo – téma: 700 let od narození Karla IV. – jak by vládl v dnešní době?
– Vyhlášení tématu II. kola – středa 16. března
– Ukončení příjmu příspěvků II. kola – středa 30. března
– Uveřejňování příspěvků II. kola – 31. 3. až 16. 4.
– Ukončení a hodnocení příspěvků II. kola – středa 20. dubna

III. kolo – téma: Já a můj vzor. V čem mě inspiruje a co bych chtěl(a) jednou dokázat?
– Vyhlášení tématu III. kola – středa 27. dubna
– Ukončení příjmu příspěvků III. kola – středa. 11. května
– Uveřejňování příspěvků III. kola – 12. 5. až 28. 5.
– Ukončení a hodnocení příspěvků III. kola – středa 1. června

Velké finále
– Vyhlášení celkového vítěze projektu – středa 8. června

Také nabízíme profesionální přednášku ve škole na téma „Jak se píší noviny“, případně exkurzi v redakci Moravskoslezského Deníku v Ostravě.

Martin Pleva

Šéfredaktor – regionální Deníky pro severní Moravu a Slezsko