V období podzimních prázdnin absolvovali studenti technického lycea vzdělávací výlet do Itálie. Od školy jsme společně se svými třídními učiteli vyjížděli v pravé poledne v úterý 27. 10. a čekalo nás 19 hodin jízdy autobusem. Naší první zastávkou byla renesanční perla, Florencie.

Za deště a tmy jsme už v šest hodin ráno začali s prohlídkou města. Prošli jsme si Ponte Vecchio („Zlatnický most“), světoznámou galerii Uffizi s nejúžasnější sbírkou renesančního malířství na světě, křtitelnici sv. Jana nebo dominantu Florencie, dóm Santa Maria del Fiore. Také jsme mohli vidět palác Pitti i nejznámější Michelangelův renesanční výtvor, sochu Davida.
 
K večeru jsme nasedli zpět do autobusu a pokračovali do hlavního města Itálie, kolébky antické kultury, do Říma. Přenocovali jsme v luxusním čtyřhvězdičkovém hotelu a další den jsme už v osm hodin ráno vyrazili vstříc památkám. Na vlastní oči jsme se přesvědčili, že Řím nabízí víc uměleckých, historických a architektonických památek než si lze představit. Zhlédli jsme a prošli si Římské koloseum, Forum Romanum, Titův a Konstantinův oblouk, Trajánův sloup, Kapitol, kostely sv. Petra v řetězech nebo sv. Klementa, Pantheon atd. Někteří z nás si vychutnali vyhlášenou italskou zmrzlinu či prvotřídní pizzu. Večer jsme se vrátili do hotelu, abychom načerpali síly na další den, kdy na nás čekal nejmenší stát světa, Vatikán.
 
Zde jsme několik hodin procházeli Vatikánská muzea, spatřili jsme překrásné fresky Sixtinské kaple a mohli jsme vidět velkolepou baziliku sv. Petra s přilehlým obrovským náměstím a obeliskem. Ve druhé polovině dne jsme navštívili Andělský hrad, Španělské schody a Fontanu di Trevi.
 
Množství památek bylo skutečně obrovské a vyčerpávající, ale stálo to za to. Domů jsme si přivezli nezapomenutelné vzpomínky na jedinečnou architekturu a umění.
 
Aleš Dvorský, 3. L
15_Řím05 15_Řím04 15_Řím02 15_Řím01