Právě tato otázka je středobodem diskuzí nejen mezi rodiči a jejich dětmi, ale i mezi politiky či učiteli. Studenti vám většinou odpoví, že určitě ano, zatímco rodiče řeknou úplný opak, a ještě dodají, že to v dnešní době mají dokonce lehčí.
Jak tedy získat nestrannou a pravdivou odpověď? Můžeme třeba porovnávat školství dnes a kdysi. Ale je tady háček, kromě nástupu moderních technologií do škol se vlastně nic moc neliší mezi osnovami z roku 2020 a 1980.
Ale technologie jsou přece obrovský přínos. Není tomu tak? Určitě jsou, ale dobré se musí vyvážit tím špatným. Je sice skvělé, že studenti dnes mají přístup k nekonečnému množství informací, k vyhledání nám navíc stačí jen pár kliků myši. To však přináší i spoustu dezinformací a hoaxů.
Další výhodou by mohlo být, že máme všechny materiály online a zápisky už nejsou jediným studijním materiálem. To však přináší velikou nevýhodu, škola najednou není jen v budově školy, ale je už i doma. Google Classroom má zavedený už snad každá škola a kvůli němu se čára mezi školou a domovem mnohdy stírá. Tuhle část zápisku v hodině neprobrali? Je to v Google Classroom. Chybí pracovní list? Měli si ho vytisknout doma sami z Google Cassroomu. V některých chvílích se až může zdát, že studenti provozují samostudium.
Různých pohledů a názorů je mnoho a žádný z nich není nutně špatný, každý vnímá tempo a náročnost učiva jinak. To ale nic nemění na skutečnosti, že škola nikdy nebyla, ani nebude snadná, je to čest mít vysokoškolský diplom či titul před jménem, stále je to velký úspěch. Ale v odpovědi na otázku, zda je škola dnes snazší než před lety, se asi neshodneme.