Generace Z
Jako generace Z stojíme před výzvami a tlaky moderního světa, které ovlivňují nejen náš každodenní život, ale i naše psychické zdraví. Naše zkušenost s moderními technologiemi a sociálními sítěmi je bezprecedentní, což ovlivňuje naše vnímání sama sebe i světa kolem nás. Někteří by možná řekli, že si psychické problémy dnešní teenageři a děti vymýšlí, ale opak je pravdou a není to naše chyba. Je to chyba doby, ve které žijeme, doby, kterou nám minulá generace vytvořila.
Pravda o naší generaci není tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát. Na jedné straně se projevuje větší emocionální inteligence a otevřenost k tématům, která byla dříve vnímána jako tabu, například diskriminace (rasismus, homofobie, sexismus apod.), domácí násilí nebo také ekologické zdraví naší planety. Na druhé straně se však projevuje zvýšená náchylnost k úzkosti, depresi a emočnímu vyčerpání. Podle britských novin The Guardian trpí na nějakou formu psychických problémů každý třetí člověk z generace Z.
Další daň moderní doby, kterou generace Z splácí, je nyní všudypřítomný dopamin (tj. chemikálie, která se uvolňuje v mozku a přináší nám pocit štěstí. Funguje jako systém odměn nebo tzv. achievementů). Vyvolá se při konzumaci potravy bohatou na cukr jako čokoláda, ale i při čtení stejně jako při hraní online her nebo bezcílném scrollování na sociálních sítích. Převážně kvůli nim je téměř nemožné se nudit, jelikož náš mozek vyhledává nejrychlejší způsob stimulace. Lidé se také naučili vyhledávat potřebnou validaci prostřednictvím umělých produktů na internetu jako jsou lajky a komentáře.
V dnešní rychlé době jsme přehlceni informacemi, ve kterých hledáme potřebné ujištění nebo gratifikaci. Negativní informace, fake news a bulvární tisk přispívají k pocitu úzkosti, stresu a často i strachu, zatímco tlak společnosti zahrnující takzvaný ideální vzhled, určitý názor na různá témata a chování zvyšuje tlak nejen na jednotlivce, ale prakticky znemožňuje rozvoj individuality.
Řešení není jednoduché, ale otevřenost k diskuzi o psychickém zdraví a pomoci ostatním pomáhá. Omezování času stráveného na sociálních sítích a hledání rovnováhy mezi online a offline světem může být klíčem k duševní pohodě. Generace Z se musí vyrovnávat denně s mnoha výzvami, ale naše otevřenost a schopnost adaptace může být základem pro budoucí úspěch.