Pesimismus vás připraví na nejhorší možný scénář různých životních situací, radikálně zmenší vaše vyhlídky na dobrá očekávání, chrání vás před zklamáním, ale může vás také rozesmát. Tento strach z neúspěchu vás může vést k osobnímu či profesnímu zlepšení a pomůže vám tak překonávat překážky.

Žijeme v absurdně a bolestně optimistickém světě. Většinou je to kvůli obchodníkům, kteří se nám snaží prodat věci a poukazují samozřejmě pouze na dobrou stránku jejich produktů. Často to může být také způsobeno stále se zlepšujícími technologiemi či online prací influencerů, kteří zdůrazňují, že všichni jsme dostatečně dobří. V procesu tohoto vývoje jsme ztratili filozofii spočívající na poloprázdné sklenici.

               Po staletí různá náboženství rozšiřovala negativní zprávy. Budhismus ukazoval svým následovníkům, že život je utrpení. Křesťanství mluvilo o upadajícím lidstvu a nedokonalosti světa. Myslím si, že to bylo rozumné i užitečné, jelikož jsme neměli tak vysoká očekávání. Naopak jsme získali určitou psychickou odolnost i vůli být lepší verzí sama sebe. Filozof a psycholog William James pracoval se slovním spojením „štěstí získáme spojením očekávání s realitou“.

Takže existují dvě možnosti, jak zajistit spokojenost: změnit realitu nebo změnit očekávání. Pesimisté ví, jak celkově omezit očekávání. Někteří pesimisté si říkají fráze, sloužící podobně jako mantry, každý den jejich života. Pro názornost uvádím pár příkladů: V životě se většinou dějí špatné věci; Všichni se většinu času trápí a stresují; Je pravděpodobné litovat rozhodnutí v životě; Jediní lidé, kteří se nám zdají “normální“ jsou lidé, které jsme ještě pořádně nepoznali; Je těžké být šťastný po dobu delší než 15 minut; Je tu malá pravděpodobnost, že se vám splní většina vašich snů; Průměrnost je v pořádku.

 Ale nepřemýšlejte o pesimistech jako o chmurných a neradostných lidech. Mezera mezi tím, co by mělo být a mezi tím, co je realitou, je často vyplněna radostí. Upřímnou radostí. Nehledě na jistotu,  že dnešek nedopadne nejlépe a zítřek bude ještě horší. Ale to je pořádku. Je to věc, co nás posouvá vpřed.